Zpět

Injektážní krém proti vzlínající vlhkosti a praxe

Přidáno: 25. 11. 2015 20:12:16 Počet shlédnutí: 2833

25 Listopad 2015

Injektážní krém je dalším krokem v injektáží proti vzlínající vlhkosti a je optimálním řešením u pohledového zdiva, subtilních konstrukcí, kde je běžná injektáž téměř neproveditelná popř. u sendvičových či silně porézních materiálů u kterých v tomto případě odpadá nutnost předinjektáže výplňovou suspenzí. Velkým plusem je jednoduchost aplikace bez požadavků na velkou technologickou vybavenost ( pakry, kompresor, tlakovací pumpa apod.)

Injektážní krém proti vzlínající vlhkosti a praxe

S příchodem krémových injektážních materiálu a na základě reklamních materiálů jednotlivých výrobců se ale může zdát, že realizace infuzní clony je v podstatě jednoduchá stavební činnost. Mám mokrou stěnu, koupím (za ne malá peníze) injektážní krém, vyvrtám pár děr, "nějak to tam natlačím" a bude hotovo..... Teoreticky ano, prakticky je to ale tak trochu složitější....

Ne každý projev povrchového zavlhčení je způsobený vzlínající vlhkostí, příčiny mohou být a často i jsou jiné, a to od kondenzační vlhkosti v případě nedostatečného tepelného odporu konstrukce, hygroskopického příjmu vlhkosti u starších objektů až po poruchy v technologických rozvodech. A tyto příčiny injektáž zdiva sama o sobě nevyřeší. Samostatnou kapitolou je rozsah sanačních opatření. Představa, že injektáž bude jako jediné opatření postačující ( snad vyjma přemalování ) je v drtivé většině případů přinejmenším optimistická. Výměně omítkového souvrství, dotěsnění v ploše infúzní clony, zásahu do podlahové konstrukce, změně tepelně izolačních vlastností zdiva apod. se prostě většinou nevyhneme. Vzhledem k výše uvedenému doporučujeme přinejmenším konzultaci s někým, kdo se v dané problematice orientuje a má s ní nějaké zkušenosti.

Předpokládaná spotřeba

Krémovou injektáž uvedla na evropský trh firma Remmers cca před 10 lety a v první verzi se jednalo o materiál s nižším procentem účinné látky a tudíž i vyšší požadovanou spotřebou. V praxi to znamenalo zhruba dvojnásobné plnění injektážních otvorů průměru 16 - 18 mm a z toho plynoucí poměrně značnou časovou náročnost na vlastní realizaci.. Postupem času došlo k zásadnímu zvýšení podílu účinné látky a s tím ruku v ruce zásadně klesla požadovaná spotřeba na jednotku plochy ( a současně vzrostla jednotková cena za litr materiálu ). V poslední době se na trhu objevila řada prodejců, kteří nabízí krémovou injektáž s cca 80%ním podílem účinné látky a spotřebou okolo cca 0,8 - 1,0 l/m2. Teoreticky je vše v pořádku. V praxi je ale poměrně složité zajistit rovnoměrné rozložení injektážního krému v celé ploše v požadované spotřebě.

Teoretický objem vrtů v litrech na metr běžný při osové vzdálenosti 120 mm a vrtání tloušťka stěny minus 3 cm

Tl. stěny                    Průměr vrtáku        
12 mm 14 mm 16 mm 18 mm
15 cm  0,11 0,15 0,20 0,25
30 cm 0,25 0,35 0,45 0,57
45 cm 0,40 0,54 0,70 0,89
60 cm 0,54 0,73 0,95 1,21
80 cm 0,73 0,99 1,29 1,63

Závěr

Co z výše uvedeného vyplívá .... Injektážní krém je optimální řešení pro injektážní práce u zdí do tl. cca 40 - 50 cm a u nehomogeního zdiva. Injektáž větších tloušťek předpokládá dílčí zkušenosti a možnou zvýšenou spotřebu oproti katalogovým hodnotám při použití vrtáků o větším průměru než 12 mm. Nezanedbatelným faktorek je i problematická opětovná homogenizace hlubokých injektážních otvorů.

 

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
 
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti